2005

V prosinci:


Na Silvestra - v sobotu 31.12. - byla připravena malá vyjížďka Kokořínskem. Sníh prověřil všechny statečné cyklisty, kterých se sešlo 11, i jejich bicykly, z nichž pouze jeden byl kapku neposlušný. Kilometrů jsme zvládli 40 a většina pak i velmi příjemné posezení v domečku Vládi Š.




Ve čtvrtek 29.12. jsme se v Praze po skoro dvou letech sešli "Angličani" Honza Zídek, Jana Š. a já (prostě staré struktury našeho anglického týmu, Honza byl navíc prvním webmasterem našeho webu). Utíká to rychle, cizince na kolech vodíme od roku 1993 (!).

V úterý 27.12. se v Praze konalo dlouho odkládané, ale příjemné (i když napůl pracovní) setkání s Martinem Rauferem z V-pressu.

V sobotu 17.12. se pouhých 5+5 statečných mužů a žen sešlo na Předvánoční procházce Prahou. Vzhledem k počasí lze sestavu nazvat naším "nejtvrdším jádrem". Ale sněhovo-větrná fujavice postupně ustávala a tak jsme v lesích a na vyhlídkách mezi Jinonicemi a Zlíchovem potkávali i jiné nadšence, třeba pana fotografa Saudka nebo osamoceného bikera, který nemohl tušit, že zrovna míjí 10 cyklistů... Hezkou sněhovou procházku, které předcházel výjezd vláčkem po pražském "Semmeringu", vzorně připravil Jarda J.




Text Ivy H. a více fotek Míly H. najdete na webu Hahy v sekci Podzimní akce (17.12. PpP).

Až v úterý 13.12. bylo definitivně zazimováno (= strčeno do stodoly) naše supervelké obytné auto. Pochopitelně s novou STK pro rok 2006.

6.12. a pak hned 9.12. jsme zažili dvě kulturní události odlišného typu, ale vysoké kvality - nejprve pořad Hvězdy, jak je neznáte s Janem Krausem a Helenou Zeťovou v mělnickém KD, poté vánoční koncert skupiny Puhdys v Saské Kamenici, neboli Chemnitz.

V sobotu 3.12. mnozí z nás navštívili mělnický vánoční jarmark v místním muzeu. I letos se všem líbil. Souběžně se konala velká porada nad závěrem roku, zimní sezónou i letními akcemi 2006. Radilo se 10 lidí včetně nejaktivnějších Kalimera, Jardy Jel., PPho, Emila N. a Vládi Š.

V listopadu:


Druhou polovinu listopadu silně poznamenala nečekaná smutná událost v rodině. Posezónní sraz, který se měl konat 26.11., musel být odložen na náhradní termín.
Děkuji všem za projevenou soustrast. Michal T.

Prakticky souběžně se konaly dvě pěkné akce - 10.- 13.11. veletrh Sport Life v Brně a 11.- 13.11. Smíchovský festival alpinismu v Praze. Hodně z vás, na rozdíl ode mě, aspoň jednu z akcí navštívilo. Obě se povedly. O té pražské je více na webu pořadatelů z CK Alpy.


V sobotu 5.11. jsem tlumočil do Švýcarska zájem našich cykloturistů podívat se i v roce 2006 do Bernských Alp. Michal T.
V pátek 4.11. jsem prošel výstavy Caravan a Lodě Praha. Michal T.
Ve čtvrtek 3.11. jsem redakci Cykloturistiky odeslal první návrh činnosti, resp. nečinnosti pro rok 2006.

V říjnu:


V neděli 30.10. jsme se někteří auty, jiní na kolech, vrátili domů. Rekordmankou celého prodlouženého víkendu je s 305 (!) ujetými kilometry Iva H. Celá akce z jejího pohledu a s našimi obrázky je na webu Hany a Hynka Vorlových.
V sobotu 29.10. jsme si projeli trasu akce nazvané Poslední zmazání. Večer L+M promítali v největším sále obce Mařenice obrázky ze své Cesty všemi kontinenty. Pořádal Paklisport Jablonné.
V pátek 28.10. nás několik dalších vyrazilo do Lužických hor. Jen dva jsme jeli na kole, ostatní (včetně L+M) auty.




V pátek 28.10. vyrazila jedna naše skupina ještě jednou na feraty, tentokrát jen do Rakouska. Podařilo se nám zdolat kopec Hochschneeberg (2078 m) (první tři fotky) a další den masív Rax. V neděli 30.10. jsme se spokojeně vrátili do nížin. Patrik (také autor všech fotek)





Úterý 25.10. bylo dnem plným setkání na různých místech v Praze a na Mělníku. Probrali jsme (zapojilo se 7 lidí) nedávnou Housku i různé varianty nadcházejícho prodlouženého víkendu.

V úterý 18.10. v tištěné formě a pak v pátek 21.10. na svém webu poreferoval o víkendové Housce týdeník Tep regionu, jehož redaktor Petr Třešňák s námi absolvoval podstatnou část pátečního i sobotního programu.

V neděli 16.10. několik z nás pomáhalo Vláďovi Š. v jeho stavebním snažení. Zato HaHy s Ivou H. vytvořili velmi zdařilou webovou reportáž o pátku a sobotě.
Pozn. pro ty, kdo neznají Vláďu: je to mladík, který nám v sobotu mával z komína!

V sobotu 15.10. jsme se loučili se sezónou tradiční vyjížďkou Kokořínskem na hrad Housku. Pěkné počasí a pěkná účast (i když ne rekordní) navodily příjemnou pohodu. Zpáteční cestu si mnozí dokonce dobrovolně prodloužili o výjezd na Kaninu. I s několika opozdilci jelo celkem 67 lidí.
Lucka s Michalem, já i mnozí další se v myšlenkách vrátili k jarnímu dojezdu - tak podobná (parádní!) byla atmosféra na celé trase.




V pátek 14.10., v předvečer Housky, jsme se sešli a pěkně pobavili i s Luckou a Michalem v naší oblíbené mělnické restauraci U Beníšků. Ačkoliv bylo celé patro naše, tak tak jsme se (35 lidí) vešli.


V sobotu 8.10. dojela Dagmar Likusová 3. na Author Nova Cupu.

V úterý 4.10. se poslední z nás vrátili z kolo-lodního Chorvatska (celý průběh od 21.9. popsán níže).
Po krátkém odpočinku (a průzkumu!) vyrazila v pondělí 3.10. do Čech i druhá část týmu.
V neděli 2.10. odpoledne odletěli naši angličtí kolegové domů. To už byla doma i "autobusová" část našeho podpůrného týmu.
V sobotu 1.10. jsme šťastně dopluli do Bašky Vody a poté na kolech přejeli zpátky do Splitu.

V září:


V pátek 30.9. nás bouře zdržela v Korčule (přístav) na Korčule (ostrov).
Od neděle 25.9. do čtvrtka 29.9. probíhalo kolo-lodní putování za krásného letního počasí, čili podle plánu - jela se tzv. střední trasa (Brač, Hvar, Vis).
V sobotu 24.9. jsme se všichni i s bicykly nalodili na jachtu Silvu a odpluli na první ostrov.
V pátek 23.9. vyrazil z Čech zbytek týmu, zajišťujícího hladký průběh následujících dní.
Ve čtvrtek 22.9. přiletěli do Splitu cyklisté z britských ostrovů, aby v následujících dnech poznali kus chorvatské pevniny a především ostrovy jadranské.
Ve středu 21.9. první z nás odjeli do Chorvatska na komerční akci, kterou pro anglické cykloturisty pořádala naše cestovní agentura ve spolupráci s cest. kanceláří pana Kukala.





V rachotu mělnického vinobraní 16.- 18.9. se zde zastavilo několik návštěv z celých Čech, ale hlavně jsem tvořil další díl seriálu Cykloturistiky Jak se jezdí do nebe. Michal T.

Ve čtvrtek 15.9. se konečně dotvořila sestava na kolo.lodní popojíždění po chorvatských ostrovech (a v okolí Splitu).

Od pondělka 12.9. doděláváme tuto stránku - k zápisům z akcí přibývají fotky. Jde to pomalu, ale díky patří všem, kteří je zaslali.

V sobotu 10.9. dojela Dagmar Likusová 3. na Králi Šumavy.

V sobotu 10.9. jsme v rámci Dne evropského dědictví proběhli mělnické podzemí a další výjimečně otevřené památky. Také se tu neplánovaně setkalo několik účastníků (Klára, Emil, Vlastík, Standa D. a další) nejrůznějších letních výletů.

V pátek 9.9. dopoledne jsme tady na Mělníku společně s Michalem Jonem (a bez Lucky) naplánovali pár akcí na období podzim-zima.

V úterý 7.9. jsem se odhlásil z Krále Šumavy. Nedalo se nic dělat, doléčení bylo důležitější. Michal T.
ÿ


V pátek 2. září večer jsme se, rozdělení na tři skupiny, vypravili za panem Slivkou, tentokrát ale ne na Ostrůvek, ale do Počátek u Kraslic. V penzionu Monika jsme nalezli vše, co znavený (byť z jízdy autem) poutník potřebuje a tak se v sobotu 3.9. ráno vyráželo na veliký výlet. PPho posedlost objevit nejzápadnější bod Čech nakazila všechny. A jelikož tomu předcházel výstup na novou rozhlednu v Lubech, návštěva Trojmezí a hezkých lázní Bad Elster, vraceli jsme se na základnu dost pozdě. Do stovky chybělo jen pár km. Neděle 4.9. již byla pro většinu klidnější, do cíle u Soosu dojeli cyklisté včas. A to i Kroupa, jenž celý den čekal, kdy mu praskne plášť (a nakonec praskl rám!). Drama tak zažila jen trojice cyklistů - řidičů, kteří se od Klingenthalu vraceli pro auta. Klíčové lesní stezky byly totiž přeznačkované a tak v horách Krušných víc pomohl orientační smysl než mapa.
Hezky akci popsala Iva H. a s pomocí dalších skvěle upravil absentér Hynek na svém webu - hledejte pod názvem Ašský výběžek.



V červenci a srpnu:


Pěší Dolomity 23.- 30.8. jsme zahájili lehčím výstupem a seznámením s válečnými událostmi na rozlehlém Monte Pianu 2324 / 2305 m. Další dny jsme pokračovali už na feratách. Konkrétně 25.8. nahoru na Paternkofel 2744 m (s návratem přes příjemnou Büllelejochhütte), 26.8. okruh z Falzarega na Lagazuoi 2778 m (se sestupem 1100 m dlouhou vojenskou štolou) a ve finále 27.8. z Fedaie na nejvyšší vrchol Dolomit - Marmolada di Penia 3342 m. Šli jsme pěkným a hlavně pestrým okruhem (skály, ledovce, feraty) od gondolové lanovky. Odpolední sestup ještě více zpestřilo střídání dešťových a sněhových přeháněk a také 2 Češi bez lana, které jsme pak na ledovci navázali k nám. Ti se nám v campu mile revanšovali. Na závěr jsme pro počasí odložili Grossvenediger a přesun protáhli až do Berchtesgadenu pod Orlí hnízdo 1834 m. Tam 29.8. v krásném počasí vystoupili všichni účastníci a užili si skvělé výhledy. V campu si zase užili bazén a horolezeckou stěnu, takže maximální spokojenost!





Francie 12.- 21.8. byla ve znamení nádherných silniček zařízlých do u nás málo známých kaňonů kraje Vercors, několika přetěžkých a několika normálních kopců (většina kolem 1300 - 1600 m n.m.) a kromě poslední 7. etapy i pěkného počasí. Vynikající práci na této zcela nové trase s celkem 11 průsmyky odvedla kombinovaná sestava OTTIS + Čerčany. 700 km

V úterý 26.7. těsně před půlnocí jsme nažhavení vyráželi k pobřeží Atlantiku, kde vždy startujeme přejezd Pyrenejí od moře k moři. Trasu jsme letos zvolili severní, a tak po projetí celého Německa (zpestřeného o setkání s U.S. Army) jsme 27.7. v poledne vjeli do Francie a v 19 hodin už projížděli Paříží! Po příjemné noční pauze (jelo se obytným autem) jsme 28.7. v poledne projeli Bordeaux a po 15. hodině se již ocitli na Ondres Plage. Tam tentokrát chyběly jinak obvyklé vlny, ale ty přišly hned druhý den - 29.7. To jsme jeli první etapu, celou ještě na území Francie. Další dny se už jelo poctivě jen Španělskem, samozřejmě došlo i na Andorru. Do Francie jsme se vrátili až v samotném závěru. Akce se ohromně vydařila jednak sestavou (v čele s Kalimerem), která toužila najet (a taky najela) víc než bylo v plánech, jednak krásným počasím - týden (z 11 etap) jsme neviděli mrak. Návrat domů se povedl také - od Perpignanu jsme vyjeli 8.8. večer a další večer před půlnocí už byli na Rozvadově.
Na kolech najeto kolem 1 100 km, extra za zmínku stojí průzkum oblasti kolem Basaranu.





V pondělí 25.7. se vrhl PPho nově vytvořený "AZ tým" na úklid a přípravu obytné Avie před nejdelším výjezdem letošní sezóny.

Ve dnech 22.- 24.7. jsme si užili všehochuť počasí v Jeseníkách. V pátek deštivo, ale jetelno, v sobotu většinou mlha (bohužel včetně Pradědu, z kterého jsme tak mnoho neviděli), ale taky jetelno a až v nedělní "polské" etapě celkem solidně. Dohromady najeto kolem 220 km. Vše klaplo i v campu Bobrovník (díky na recepci i do kuchyně), takže všichni (peloton posilněný o několik brněnských cyklistů měl max. 24 cyklistů) spokojeni. Jen já ne, neboť nestíhám dávat na web fotky (od doby dojezdu L+M).




V neděli 17.7. přijelo množství cykloturistů (včetně našich) do obce Kadlín, aby přispěli "svým" kamenem k zahájení stavby nové rozhledny. Vládla příjemná vesnická atmosféra. Iva Š.

Kalimero celý týden od 9. do 16.7. a další z nás (celkem 3 rodiny) pak od 15. do 18.7. jezdili na kolech Vysočinou, konkrétně v širokém okolí (nejdelší etapa 112 km) Telče. Cíl - projet něco z jarní trasy Lucky a Michala a poznat další krásná místa - byl beze zbytku splněn.




Bernské Alpy 2005 dost připomínaly ty loňské. Také se cestou tam vyskytly potíže s dopravou a také se po úvodní krásné neděli 3.7. "rozhasilo" počasí. Bouřky, přeháňky a chladno následujících dnů 4.- 8.7. statečnou sestavu neodradilo od najetí obvyklého počtu kilometrů (max. 640, jinak 400 - 580) a zdolání vysokých průsmyků Grimselu, Furky a Sustenu. Počasí neodradilo ani naše švýcarské kolegy od uspořádání obvyklého večírku a tak jsme opět zažili skvělou pohostinnost. Poprvé se na kole jezdilo i v odjezdovou sobotu 9.7., kdy už zase bylo hezky.



V květnu a červnu:


Ve středu 29.6. proběhla s klukama ze smíchovského MAPISu a CK Alpy porada ohledně tras a vybavení na naše srpnové pěší Dolomity.

Ve čtvrtek 23.6. večer jsme vyrazili (a až v pondělí 27.6. nad ránem se vrátili) z dalšího dílu putování po cyklostezkách rakousko-německého pomezí. Nádherné trasy, počasí i jezera - to vše si užila skvělá spolanská sestava posilněná o Kalimera, Pavla Šk., Tomáše G. a Mílu H. Nad plán bylo příjemné setkání s místní (ale českou) servírkou v Gasthofu Maurer. Podnik pak celé skupině zasponzoroval velmi kvalitní občerstvení. V širokém okolí Reit im Winkl najeto v pátek 70, v sobotu 90 a v neděli dalších 60 km.




V úterý 21.6. jsme se Slávkem zajeli za Romanem Drťajzem. Ten nám na Bernské Alpy ochotně půjčil vlek (resp. to, co z něj zbylo!) na přepravu kol. Renovace je však zvládnutelná.

Návštěvy pokračovaly i v neděli 19.6. Ráno sem po ose z Ml. Boleslavi zajela Věra Š., na oběd se stavil Vláďa Š.

V sobotu 18.6. se na Mělníku konala Jizerská padesátka na běžkách. Zúčastnili se i někteří cyklisté, např. Martin Š. a Jirka B. Ještě předtím se tu zastavil Pepa Ul., hlavně prohlédnout si korsické fotky. Zvládl to za hodinu a kousek.

V pátek 17.6. jsme s PPem detailně naplánovali trasy na Jeseníky. Sotva jsme skončili, už se o ně zajímaly některé naše cyklistky. Anička V. jen mobilem, Katka M. s Jitkou S. osobně. U Císaře jsme pak strávili hezký večer.

Ve čtvrtek 16.6. se mi povedlo odskočit si za kulturou, a to ne ledajakou: viděl jsem jeden z prvních (a nejlepších) filmů Dustina Hoffmana - Absolvent (The Graduate, USA 1967), vylepšený o písničky Simona a Garfunkela (Mrs. Robinson, Sounds of Silence a další). Mimořádný zážitek!

Ve středu 15.6. jsme s Kalimerem (ve studiu Filabel) a kvečeru i s Fredem (u piva v Praze na Vinohradech) vyhodnocovali některé naše cesty, hlavně ty alpské.

V úterý 14.6. se po dlouhé době ozval tulák Vláďa Chmelíček, který se na pár dní vrátil do Čech (t.č. žije ve Francii). Jeho syrové vyprávění o dobrodružstvích na Srí Lance a hlavně v indickém podhůří Himálájí bylo fantastické. Není mezi námi mnoho takových odvážných cestovatelů!

V pondělí 13.6. přišla sms od Pepy Honze: "Jsme v Landecku, výprava skončila. Rombo byl fakt nářez, mlha, že ani řidiči nevěděli kam zatočit! Stinnou stránkou je to, že Arnošt chce ukončit kariéru." Pro úplnost začátek akce a celá sestava viz 6.6.

V sobotu 11.6. jsem se já i mnozí další Češi v německém Bad Reichenhallu zúčastnili špagetové Nudelparty (se šampaňským!) a v neděli 12.6. skvělého radmarathonu, zařazeného do Alpského poháru. 1. ročník Berchtesgadener Land Radmarathonu přilákal 2000 cyklistů (květnový slunečný Amadé "jen" 1700) a přes nepřízeň počasí - vlhko a chladno celý závod (mohlo být i hůř) také hodně diváků. Krásná trať měla sedm bufetů, ale hlavně ohromné kopce! Orlí hnízdo bylo krásně vidět, až když jsme vyjeli nad mraky. Nádhera! Jediným mínusem moje taktická chyba, po které následovaly ty nejtěžší křeče (na 130. km). Vypadalo to, že nebudu moci pokračovat (pozn. nedokončilo 590 lidí!). Dojel jsem díky mnoha opatřením a taky kusu štěstí v samotném závěru. Čas jízdy rovných 8 hodin. Pro úplnost: délka 201 km, převýšení 3750 m (dle propozic), spíš ale 3120 m (dle computeru). Michal T.




Víkend 11.- 12.6. L+M, Kalimero, částečně i PP a další strávili na Celostátním srazu cykloturistů v Benešově u Semil. Dle jejich slov se sešlo zhruba tolik lidí jako na naší běžné vyjížďce (30 - 60), ale program byl pěkný a trasy po okolí skvěle připraveny.

V pátek 10.6. se L+M opět objevili na Mělníku, opět hlavně u OTTISe.

V pondělí 6.6. vyrazila klasická průzkumná sestava, tj. Pepa Honz, Martin V., Karel Dostál, Arnošt P. a Pepa T., do Alp přejet natěžko pár sedel. První na řadě byla hned další den - 7.6. - Silvretta.


Rozpálená Korsika 25.5. - 4.6. na pár místech doutnala, na některých i hořela! Většina z 11 statečných cyklistů a cyklistek za deset etap (převážně horských!) najela kolem 800 km. Jen Láďa B. zvládl přes tisíc. Vidět krásná (přitom pro našince málo známá) místa jako Santa Lucia, Noceta, ale třeba i Ghisoni, stálo za námahu!




Družstvo OTTIS navštívilo o víkendu 21.- 22.5. horské etapy (vč. Stelvia!) Gira d´Italia. Hezký článek vyšel v týdeníku Tep regionu.

V pátek 20.5. byli L+M ve Snídani s Novou.

V sobotu 21.5. L+M odhalili pomník praplečky ve Včelarech na Moravě.

Víkendovou vyjížďku 14.- 15.5. Ralsko a Ještěd s noclehem v Osečné jelo přes 30 lidí. Vedl PP. Jeho krásné trasy přes bývalé voj. prostory ocenili všichni. 105 + 88 km





V pátek 13.5. se L+M objevili na Mělníku - hlavně poděkovat servismanovi OTTISovi.

9.5. byl s L+M on-line rozhovor na serveru CeskeNoviny, 11.5. na Idnes a 12.5. na Tiscali.

V sobotu 7.5. se konala vyjížďka Kokořínsko silnicí a terénem, IX.ročník. Pivovarskou cestu aj. rokle v chladu poznalo 25 osob. 65 km




Ve středu 4.5. vysílal Český rozhlas 2 pořad Domino s hosty L+M. Ti odpovídali i na kuriózní dotazy redaktorů.
Hned v pondělí 2.5. si užili L+M dobré ráno ve stejnojmenném pořadu České televize.



DOJEZD LUCKY A MICHALA lze nazvat svátkem českých a slovenských cykloturistů. Obvykle je doprovázelo 30-80 lidí. Jen vyjímečně se sešlo méně než 20 cyklistů (stalo se na startu dvou etap uprostřed týdne), zato občas jelo více než 100. Rekordní byl poslední den - minimálně 160 osob. V cíli každé etapy se večer konala beseda, v některých místech dokonce i ráno. Přes náročný program i nyní, s odstupem půl roku (psáno koncem října), všichni včetně Lucky a Michala, vzpomínáme na tyto báječné dny! Michal Třetina

Svoje dojmy popsali také např. Tomáš G. z Čerčan (jel od Slovenska až do Prahy, stáhněte si zde) a Milan S. z Prahy (popsal poslední etapu, více zde).


Kvanta fotek z dojezdových etap L+M jsou na těchto adresách:

  • fotky ze Sudoměřic a Kyjova - web Bicyba

  • Praha, Kyjov - stránky Dacom.cz

  • stránky Ivana Křemečka z uvítání na Moravě

  • stránky Pavla Topinky z etapy Kyjov-Brno s důrazem na velké zážitky ve Velkých Hostěrádkách

  • článek a fotky (včetně deštivého Brna) Jary Krejčího

  • Text a fotky z uvítání L+M ve Slatině u Brna

  • 6 stran fotek od hranic do Brna

  • 100 km jako doprovod L+M při návratu z cesty kolem světa

  • etapa z Pelhřimova - web HaHy

  • Kolem světa - stránky Hynka Vorla - etapy Pelhřimov - J.Hradec - Písek


  • Ne 1.5. Beroun - Praha 34 km
    Opět krásné počasí. Již na startu napočítáno 107 lidí. Cestou se přidaly desítky dalších cyklistů. Za podpory minimálně 160 nadšenců dojeli L+M v poledne do Prahy a v oboře Hvězda slavnostně ukončili svou cestu kolem světa!!!




    V dubnu:


    So 30.4. Písek - Příbram - Beroun 100 km
    Stejné, tedy hezké počasí jako v minulých dnech. Bočními silničkami až do Příbrami, po pauze v Jincích dojezd do Berouna v čele s tamním starostou Tomášem Havlem. Hodně lidí jelo už z Písku a hodně se po trase připojilo.



    Pá 29.4. Jindřichův Hradec - Dolní Bukovsko - Písek 89 km
    Stále krásnou krajinou, často lesy bez aut. Milé překvapení v lese za Albrechticemi v podobě svačiny pro všechny účastníky (v tu chvíli kolem 50 lidí). A pak pěkné uvítání v Písku, realizované CykloŠvecem.



    Čt 28.4. Pelhřimov - Kamenice nad Lipou - Jindřichův Hradec 52 km
    Krátká, ale opět hezká etapa. Předtím skvělá beseda ve školním "amfiteátru", po které nás kus cesty doprovázely desítky dětí. Na kolech v jednu chvíli současně minimálně 150 lidí.



    St 27.4. Třebíč - Třešť - Pelhřimov 70 km
    Jako včera slušné počasí a další nádherné kilometry Vysočinou, tentokrát za doprovodu štábu České televize. Sláva v Třešti, poté hodně cyklistů naproti. Do Pelhřimova, města rekordů, dovedli početný peloton Velosporťáci Richarda Valenty.

    Út 26.4. Brno - Tasov - Třebíč 70 km
    Za Brnem jsme málem splašili mladého koně! Následovalo výborné přivítání a ještě lepší oběd U Raušů ve Velké Bíteši. Poté začaly krásné kilometry Vysočinou. V Tasově milé setkání s dětmi, v Třebíči pěkné přivítání na radnici.



    Po 25.4. Kyjov - Velké Hostěrádky - Brno 65 km
    Etapa, jejíž první půlku bylo zataženo a druhou pršelo. Před kapkami nám byl poskynut skvělý azyl ve Velkých Hostěrádkách. Dojezd na brněnský velodrom.



    Ne 24.4. Malacky - hranice SR/ČR Ratíškovice - Milotice - Kyjov 85 km
    Za krásného počasí se na trase, zpestřené o terénní "jihoamerický" úsek, připojovali další a další cyklisté. Na kole si to odmakal také jeden novinář. Skvělé uvítání na starém hraničním přechodu Skalica - Sudoměřice a poté i v jihomoravských obcích. Totéž platí pro Kyjov, sídlo Dacomu.



    So 23.4. volný den v Malackách
    Velmi příjemný odpočinkový den v Malackách s prohlídkou památek a s obědem s panem Ing. Bullou, zástupcem primátora. Malacky nasadily vysokou laťku pohostinnosti! Díky patří Cykloklubu Záhorák i představitelům města.

    Pá 22.4. (Himberg) - Vídeň - Bratislava - Malacky 136 km (z toho 25 na start)
    Nejdelší ze závěrečných etap, s oficiálním startem ve vídeňském Prátru, se jela za velké podpory především slovenských cykloturistů, za velké pozornosti TV Nova a taky za velkého protivětru v jejím závěru. Završilo skvělé uvítání městem Malacky.

    Ve čtvrtek 21.4. jsme se po téměř třech letech uvítali s Luckou a Michalem, a to ve Vídni.
    Michal T., Kalimero a Pepa U.


    Netradičně v neděli 17.4. se konala vyjížďka, kterou lze označit jako velmi pestrou. Od středy nás meteorologové vytrvale přesvědčovali, že víkend proprší, a tato skutečnost akci ovlivnila. Dost lidí totiž uvěřilo. Počasí nakonec bylo prima, z avizovaného deště se vylíhly jen 3 drobné přepršky a tak se hlavně odpoledne k 21 členné grupě, která se poctivě sešla na startu v Litoměřicích, po celý den přidávali další jednotlivci, až se počet zakulatil na čísle 30. K nejzajímavějším částem výletu patřila plavba žernoseckým přívozem, výjezd a hlavně rozhled z Košťálova, vedro (slunce fakt pralo) na Házmburku (výhled taky slušný), libochovická cukrárna (proč to nepřiznat) a návštěva Lázní Mšené. Mezi tím vším popojíždění po neznámých nebo málo známých cestách, stezkách a silničkách. Najeto 85 km.
    PS.: klukům z Ústí díky za původně neplánovaný Košťálov, PPmu za to, ze nás na rozdíl od jiných akcí ztratil až v cíli a Ivě H. za povedené písemné zhodnocení včetně názvu S kolem kolem zřícenin.



    V sobotu 16.4. jsme v rámci dne otevřených mělnických památek některé navštívili. Jedinečný je zejména pohled na oba soutoky (známý Labe s Vltavou i vedlejší soutok Vltavy s laterálním kanálem) z vysoké kostelní věže, dominaty Mělníka.


    V dnech 7.- 9.4. jsme s Milošem Kovaříkem důkladně projeli celou trasu, po které se budou L+M vracet po českém území domů z Cesty všemi Kontinenty. Hodnocení: paráda!


    Vyjížďka v sobotu 2.4. směrem na východ od Mělníka, do pro většinu účastníků naprosto neznámých krajů, zaznamenala nečekaný úspěch. Zaujaly nejen partyzánské zemljanky, ale i lesní asfaltky za Košátkami, jezero Křenek atd. K tomu celý den slunečné počasí, jen 2 defekty, a také 2 hezká posezení - ve Lhotě a závěrečné v Riveru u riveru (= řeky) Labe v Neratovicích - pohoda. Tentokrát chyběli pražští "stodoláci" a neposílili nás ani boleslaváci. Viděli by (spíš zírali, tak jako my), jak nám mělničtí řidiči dávali přednost doslova "ostošest". Celkem (i s těmi, co se připojili na Hostíně) jelo 35 lidí a natočili 75 km.




    V březnu:


    Po motoristicky pohodovém velikonočním putování v Rakousku a Itálii česká realita. V úterý 29.3. sedím v Praze ve svém osobním autě, zaparkovaném před autobusovou zastávkou. Ještě jedno místo je přede mnou volné. Občas tam někdo zajede, pak zase odjede. Náhle ke mě couvá něco většího. Off-road, velmi bezpečný to vůz. Řidič zastaví, vystoupí a podívá se, kolik má ještě místa. Asi si nevěří. Pak sedne zpátky do auta a couvá dál. Ani to moc nesleduju. Najednou rána! Teď zase nevěřím já.
    PS. pozor na AKN 17 65!


    Od pátku 25. do velikonočního pondělí 28.3. se konala zkušební jízda našeho obytného auta, nyní vylepšeného o jiný motor i převodovku. Zavedla nás, tak jak bylo plánováno, do krásných Dolomit.




    V pátek 18.3. jsme díky Standovi D., Slávkovi a PPmu výrazně popojeli v přípravách na začínající sezónu. Stalo se u Beníšků na Mělníku. Přihlédnuto bylo i k názorům Otty Z. a Luboše U., s nimiž jsem se postupně sešel o pár hodin dříve, neboť se nemohli hlavního sezení zúčastnit.


    16.3. skončila v Praze dva měsíce trvající výstava velkoplošných fotografií Ladislava Kamaráda. Takto ji zhodnotil Luboš U.: "Vidět obrovské fotky obrovských hor (pozn. Himálají) bylo obrovským zážitkem."


    13. - 15.3. měli světoběžníci Lucie a Michal, t.č. pobývající v Paříži, důležitou návštěvu. Tou byl Lucčin bratr Miloš Kovařík. Viděli se po téměř třech letech! Miloš s L+M dojednal další důležité věci týkající se jejich dubnového dojezdu do republiky.


    V sobotu 12.3. vedl PP naši první jarní akci - Pražské parky a cyklostezky. Sice nemrzlo (poprvé po snad měsíci a půl), ale sněhu bylo všude víc než dost. A tak víc lidí nejelo než jelo. Na startu se sešlo 14 statečných včetně 6 členů klubu Na kole ze Stodoly. Nicméně kratší variantu okruhu (detailní popis viz Kalimerův web) "vylepšenou" o nějaký ten defekt všichni zvládli a posléze nahlásili min. 45 ujetých km.



    Další porady ohledně dojezdu L+M se konaly v neděli 6.3. v Kyjově (Dacom Pharma) a v pondělí 7.3. v Brně na TJ Favorit. Dále 7.3. potvrdil svoji účast na přivítání Lucky a Michala na hraničním přechodu v Sudoměřicích Víťa Dostál.


    Ve středu 2.3. se konala za účasti Miloše Kovaříka další významná schůzka ohledně dojezdu Lucky Kovaříkové a Michala Jona v sídle V-Pressu (a tím i redakce Cykloturistiky) v Praze Zličíně.


    Hned v úterý 1.3. se jiní (než 26.2.) slovenští cykloturisté zajímali o společnou jízdu s L+M už z Vídně.

    V únoru:


    V sobotu 26.2. proběhla v Praze schůzka s Petrem a Pavlem Patschovými, s kterým jsme ladili dvoudenní program cestovatelů L+M v Malackách a také trasu jejich příjezdu z Vídně na Slovensko. To bude niečo!


    V pátek 25.2. jsme v rychlém sledu zvládli v Praze dvě kulturní akce: odpoledne parádní prohlídku Černínského paláce a také tamní gobelínové dílny (děkujeme Kláře), večer jsme pak zavítali do Národního muzea na netradičně, ale vtipně pojaté setkání přátel plaveb po Jadranu (pořádala CK Geotour). Oboje si užila nejvíce Jana Sv. z Olomouce.
    V muzeu Honza Fiala "Kalimero" oznámil, že by si rád projel 570 závěrečných km s L+M.


    V pondělí 21.2. zavítali na Mělník horolezci Petr Novák a Jirka Pěnkava. První promítal krásné obrázky z expedice na Cho-oyu 8201 m a druhý nám svým živým až živelným vyprávěním líčil, co všechno vloni v Himálajích zažili.


    Další běžkařský víkend, tj. 18.- 20.2., ve stejné oblasti provázelo mnohem lepší počasí. Tentokrát se celá sestava držela vzorně pohromadě jak v sobotu na hezkém okruh z/do Děpoltic, tak v neděli na trase z Železné Rudy na jeden z nejvyšších šumavských kopců, bavorský Grosser Falkenstein 1312 m. Nadplán bylo milé setkání s nyní už železnorudskou Lucií "Šáfou".



    Víkend 11.- 13.2. vedl PP 9 člennou běžkařskou sestavu pomezím Českého Lesa a Šumavy. První den bohužel deštivo a klasické PPho ztráty lidí, v neděli u Černého a Čertova jezera už vše klaplo lépe.



    Ve středu 9.2. volal pan Slivka - náš oblíbený Ostrůvek je již mimo provoz (ještě že jsme si jej stihli několikrát užít), zato penzion Monika u Kraslic nově funguje i s kuchařem, kterým je přímo pan volající. Srdečně nás zve na pobyt 2.- 4. září!


    V sobotu 5.2. se 15 cyklistů (včetně několika roudnických kolistů) vypravilo na běžky "nach Erzgebirge". Obě auta jsme ovšem nechali v české Moldavě a až poté se vydali Saskem po bývalé železnici (se zastávkou na svařák na Skibahnhofu) až na Zadní Cínovec. Závěr časově prodloužilo posezení u Vitišky. Celý den super počasí, nálada i sestava, jak dokládají fotky.



    Ve středu 2.2. dlouze telefonoval z Colorada, U.S.A., kolega Honza Zídek o svém tamním cestování i předpokládaném návratu zpět do Čech. Jako webmaster našich původních stránek se vyjádřil i k těm současným (a to kladně).

    V lednu:


    Ve středu 26. ledna proběhla další důležitá porada ohledně dojezdu L+M, tentokrát v Praze v redakci Cykloturistiky.


    V úterý 25. 1. zaplnila Ernův sál v Brně stovka příznivců cestování, aby se svezli Na kole přes Himálaj. Tak se jmenovala přednáška Pepy Honze a Martina Vejmělky. Množství krásných obrázků, mluvené slovo a místy i hudba všem dokonale přiblížily zážitky z podzimní expedice.


    V sobotu 22.1. se necelá dvacítka našich cyklistů prošla pěšky severní částí Kokořínska spolu s členy Klubu českých turistů, kteří pochod na Nedvězí organizovali. Čerstvý sníh a odpolední sluníčko dodaly kouzelným pískovcovým scenériím i rozhledu z Čapu úplně jiný rozměr. S PPem v čele jsme navíc stihli projít i úseky teprve připravované pro značení.



    Ve středu 19.1. večer se uskutečnila dosavadní největší mailová "palba" s M+L. Zprávy šly, často současně proti sobě, oběma směry mezi Mělníkem a Afrikou. Radost z tvůrčí činnosti byla oboustranná. Jen na okraj - tentýž den jsem na vlastní kůži poznal i opak - totálně destruktivní přístup. Škoda, v opačném případě mohla zmizet černá podstránka.


    Od pátku 14. do neděle 16. ledna proběhlo na jižní Moravě několik jednání k připravovanému dojezdu Lucie a Michala. Nejdůležitější porady se konaly v etapových městech Brně a Kyjově, mnoho užitečného se dohodlo i na veletrhu Regiontour.

    V pátek 14.1. večer se v Brně v příjemném salonku hostince U Šťávů uskutečnil další posezónní sraz. Necelá třicítka hostů si prohlédla nejzajímavější velkoformátové fotografie z dosavadních 10 let cykloklubu, včetně fotek horolezeckých, ledovcových a raftových. Řeč byla také o chystané sezóně, hlavně dojezdových etapách M+L a na závěr byl promítnut úspěšný film Karpaty 2003. Program zpestřila přítomnost většiny členů expedičního týmu, kteří přítomné pozvali na chystané promítání z cesty Indickým Himálajem na kole.


    Novoroční vyjížďka na Říp


    přilákala několik desítek cyklistů všech věkových kategorií i kol včetně jednoho tandemu, na kterém seděli děda s vnukem. Teplota nad nulou, dobrý šampus na úvodní přípitek a poté i velice ukázněný peloton (nikdo neujel) tvořený převážně silničáři - to vše navodilo opravdu sváteční pohodovou atmosféru, kterou ocenily zejména nově příchozí cykloturistky. Z Mělníka jelo vzorně v balíku 50 lidí a další jednotlivci i skupinky se přidávali po cestě, např. v aleji pod Řípem pražský cykloklub "Na kole ze Stodoly", jehož člen Petr H. popsal situaci na místě takto:

    "... všude bylo plno aut, chodců i cyklistů a nával byl takový, že Václavské náměstí je proti tomu pusté a klidné místo. Ale i v takovémto davu se nám podařilo najít přátele a i já si mohl potřást rukou s Majkou, Michalem Třetinou i PP (čti Pépém) z klubu Mike z Mělníka. Ještě u parkoviště nás odchytila rozhlasová reportérka a snažila se ze mě vypáčit pár slov. Naštěstí se mi podařilo ji nalákat na Michala T. a v tichosti zmizet."

    Mohu potvrdit, že autor nepřehání. Podobně plno a veselo bylo i nahoře u rotundy, zvlášť když se objevil pan Nešpor a začal rozdávat dárky. Jádro Mike poté sjelo do Roudnice navštívit uzdravujícího se kolegu Vláďu. Ten nás všech 10 skvěle pohostil a vzájemně jsme se příjemně pobavili. Na kola také došlo, zpátky na Mělník jsme to vzali delší cestou - po Polabské cyklotrase.
    Krásné zážitky z najetých 65 km se pro vás snažili zaznamenat slovem Michal T. a fotem Jirka B. a PP.