2015

V prosinci:


Předvánoční procházka Prahou Start v sobotu 12.12. 2015 v 10:15h od turniketů na stanici metra B "Jinonice" (sraz dříve)

  • cesta povede převážně členitým terénem, doporučuje se turistický oděv a hlavně dobré boty, příp. trekk. hole (může být blátivo či nasněženo)
  • na trase není občerstvovna, takže svačinku a pití sebou
  • restaurace bude na závěr vycházky, t.j. v cca 15h.
  • od restaurace jede:
    • vlak (ze zastávky Praha Hlubočepy), směr Praha Smíchov, podle stávajících informací v 15:04h a dále vždy po hodině
    • bus 120 přes zastávku "Hlubočepy" (tam tram č.12, 14, 20 směr nádr. Praha Smíchov a dále Anděl a různé směry po Praze a různé přestupy - i na metro B) do stanice "Na knížecí" (i tam přestup na tramvaje a metro B), odjezd busu vždy v 11. a 41.min každé hodiny.

Milé kamarádky, milí kamarádi, děkuji vám za hojnou účast na sobotní "Pražské předvánoční procházce". Michal by měl radost. Jarda Jelínek

V listopadu:


Pocta králi průsmyků

Časopis Cykloturistika 7/2015, dvojstrana.

V říjnu:


HOUSKA - Memoriál Michala Třetiny

Michalovu památku uctilo 17.10. cca 90 cyklistů jízdou na hrad Houska se zastávkou u Michalova hrobu.
Zakončení bylo cca od 17:30 v restauraci Camp Mělník.

V září:


Poslední rozloučení s Michalem

Poslední rozloučení se konalo v pondělí dne 14.září 2015 v 11:00 hodin v obřadní síni na místním hřbitově v Mělníku - Chloumku

Zde je parte a projevy


Michal Třetina zahynul dne 1.9.2015 při dopravní­ nehodě.

Více info zde a zde


V srpnu:


2. - 9.8. Bernské Alpy - v silném a početném obsazení, s výborným počasím po celý týden. Nově byla možnost projít se pěšky v oblasti Kleine Scheidegg - Männlichen, což využila téměř půlka autobusu. Cyklistické etapy byly rozděleny nejen na tradiční A a B, příp. C, ale poprvé se jela i trasa D - dětská, dámská. Spokojenost všech, navíc nás ubytovna se stálou teplotou a výbornou ventilací uchránila před venkovními vedry.

V červenci:


20. - 30.7. Normandie s kusem Bretaně. Tým OTTIS opět předvedl silničářské kvality. Bude dopsáno.

1.– 16.7. Norské fjordy a horské silnice - letos spíš Norsko s kapkoui u nosu, i když úvodní velmi teplé dny tomu nenasvědčovaly. Bude dopsáno.

V červnu:


18. - 28.6. Mont Ventoux, kaňony jižní Francie, Col de Turini. Bude dopsáno.

Nevídané výkony předvedla 9. - 14.6. sestava Spolany mezi italskými jezery Garda, Ledro, Idro a Iseo, když za 4 etapy nastoupala 7400 metrů! Pro úplnost najeto 300 km. Také tady (jako předtím v Berlíně a Spreewaldu) krásné počasí umožnilo koupání.

Rovinatý Berlín a Spreewald 2. - 7.6. se líbil všem, co nemusí kopce. Výlet obou částí Berlína a do bývalé DDR přinesl spoustu zajímavých poznatků, celkově však převažovaly klady. Hezké počasí umožnilo i koupání.

V květnu:


Ve dnech 27. - 31.5. jsme s partou HaHy zajeli na rakouské cyklostezky a následně také do německých Alp. Hlavním cílem byl výjezd na Orlí hnízdo. V kraji běžně hodně deštivém nám ze 4 dnů pršelo jen jedno odpoledne a tak se vše povedlo. Nadplán jsme měli příjemné české parťáky L+M i s malým M.

15. - 24.5. proběhla perfektní kololoď. Co nás ovšem zaskočilo, bylo vedro nad 30 st. C, které trvalo až do čtvrtka. po ochlazení na normální teplotu se jezdilo a dýchalo příjemněji. Ve vedrech se však mnozí koupali i 2 x denně. Pokud jde o cyklistiku, i tu jsme si užili. Najeto 320 km, v tom mám kouzelný /v měnícím se větrném počasí se tak jevil/ výjezd na sv. Jure 1762.

Ve dnech 7. - 10.5. jsme se z různých směrů (mj. ze západních Čech a jižní Moravy) sjeli na jihu Čech, v oblasti tzv. České Kanady. Krasné jízdy na kole vedly převážně lesními cestami nebo prázdnými silničkami, a to jak na české, tak i rakouské straně. Trasy sestavil Honza M. a zapojil se i PP. Povedlo se nám také potkat úzkokolejný parní vláček. Nečekaně přijemné počasí po celé 3 dny vyvrcholilo velkým teplem až vedrem v neděli po poledni. Jenom den předtím - v sobotu - na několika místech, naštěstí vždy před námi, pršelo (my pak jen vjeli na mokrou silnici). Poslední večer se spontánně konal velký mejdan v obytném autě, jehož se zúčastnilo v součtu cca 20 lidí, takže zkušební jízda byla vydařená se vším všudy!
Bonusem bylo těsně před odjezdem domů setkání ve Staňkově U sumečka s Lubem T. a Michalem J.

O víkendu 1. - 3.5. jsem dodělával detaily na nejbližší odjezdy a hlavně chystal interiér obytného auta na zkušební jízdu. MT

V dubnu:


Ve čtvrtek 30.4. byl obytný vehikl převezen z druhé dílny /kde dostal nové zadní tlumiče/ na Mělník, kde pokračují jeho přípravy na novou sezónu.

V sobotu 25.4. se jela vyjížďka Kokořínskem do Bělé pod Bezdězem. Vzheledem ke zcela jiné sestavě a minulému úspěchu trasy přes Hoření Vinice jsem se rozhodl jet úvod cesty opět právě tudy. Poté jsme již pokračovali Kokořínskem, převážně prázdnými silničkami, až do lesů před Bělou. Závěrečných pár km do města pod Bezdězem nás trochu prověřilo /cesty i písčité, nic moc. Na zpáteční trase jsme podobné komplikace nepřipustili a přes Ždírec a Blatce sjeli do Jestřebice a později Janovy Vsi (v obou místech osvěžení, v druhém neplánovaně u Beroušků). Hlavní jídlo jsme měli v Bělé u náměstí v podniku, kde mají hotová jídla, stáčená vína i cukrárnu. Celodenní zážitky z 92 km jízdy ukazuje výběrová FOTOGALERIE - klikněte na obrázek.

23.4. v podvečer se konal další cykločtvrtek, tentokrát opět v Bášti. Příjemné slunečné posezení, sjeli jsme se 4, s Kalimerem a spol. dolaďovali další plány.
Tentýž den odpoledne proběhla v Praze na Geotouru důležitá předkololodní porada.

V sobotu 18.4. se jela povedená vyjížďka, zpočátku vedoucí málo známými místy, např. kolem vinic na Hořeních Vinicích, často terénními cestami, mj. Vodárenským dolem, s cílem v malém pivovaru Neumann. Na startu se sešlo jen 15 lidí, dalších 5 přibylo po cestě. Dopoledne se počasí ještě docela povedlo, jak dokazuje výběrová FOTOGALERIE, kde je zachycena i úžasná viditelnost z mělnických vyhlídek. Zima nastala až pozdě odpoledne při návratu. Nejzajímavějším bodem byl až překvapivě živý a kvalitní výklad pivovarského sládka v Mělnickém Vtelně.
Celá trasa měla 60 km.Ve čtvrtek 16.4. se konala Pražská "cyklojízda". Většina z nás ji naštěstí přežila dobře. Akce byla řízena Auto*Matem. Sešlo se určitě více než 5000 cyklistů. Organizace bohužel v některých místech pokulhávala - dlouhé úseky se šlo pěšky, nebo jsme dokonce dlouho stáli na místě. Při jízdě naopak pokulhávalo chování některých cyklistů, byli svým stylem jízdy nebezpeční jak sobě, tak svému okolí. Jeli jsme s šéfredaktorkou Cykloturistiky a občas se nestačili divit /a brzdit. Většina přítomných, mnozí i se svými dětmi, nebo na městských kolech v civilním oblečení, jela opatrně, i v tunelu Blanka. Tam však stejně došlo k nehodám. Akce ukázala, že je v Praze hodně lidí, kteří používají kolo a kteří by uvítali větší rozvoj cyklostezek.

V sobotu 11.4. pořádala Teruna z pražské Stodoly vyjížďku do Jabkenic a Milovic. Na ranním srazu na nádraží v Nymburce se sešlo rovných 30 cykloturistů. Převážná většina dorazila vlakmo. Celodenní jízdě po okolních vesnicích, turistických zajímavostech (rozhledna Romanka, zámky Křinec, Mcely, Loučeň) a místy i nečekaných cyklostezkových úsecích (Taxis) přálo teplé slunečné počasí, a tak se většina rozhodla dojet domů po ose. Mnozí jsme tak zaznamenali svou první letošní stovku.

Ve čtvrtek 9.4. se konal první tzv. Cykločtvrtek - sraz v obci Bášť u Prahy. Dojelo 7 lidí a mj. se dohodli, že zkusí za týden s Automatem projet Blanku.

O velikonoční neděli 5.4. jsme zajeli do Krkonoš na letošní Poslední běžky s Jardou Jelínkem. Čerstvý sníh, ledový vítr - pravá zima. Naštěstí se objevilo i slunce, které pak spolu s rychle se pohybujícími mraky tvořilo nevídané scenérie, jak dokazuje výběrová FOTOGALERIE (fotky od 3 autorů). Pro úplnost: šli jsme z Horních Míseček kolem Vrbatovy boudy na Labskou boudu a zpět.
Krátká, ale krásná procházka na závěr zimní sezóny se vyvedla nad očekávání! Před odjezdem domů jsme ještě úspěšně vyprošťovali jednoho extrémně zapadlého řidiče. Posádka jeho auta pak zářila štěstím (asi už byli smířeni s čekáním do jara :-).

V březnu:


Dramatické zahájení sezóny 28.3.
Díky železniční nehodě nákladních vlaků u Litoměřic se 7 lidí z mělnické sekce málem nedostalo do Ústí nad Labem, místa startu Jarního guláše. Zázračné chování řidičů náhradních autobusů nám den nakonec zachránilo. Další potíže v podobě početným davem zaskočeného personálu hospody (prý noví nájemci), kteří porce guláše pro 100 lidí nejprve ohřívali v mikrovlnce, než v kuchyni objevili oheň /fronta a zdržení tomu odpovídaly/ nás rovněž nerozhodily a díky agilní rakovnické Silvě a ústeckému Milošovi jsme se domů vydali dokonce přes kopečky Českého středohoří. A všech 21 našich dojelo, tam, kam chtělo, někteří dokonce až do svých velmi vzdálených domovů. K tomu značně pomohlo krásné slunečné počasí, které "naběhlo" o hodinu dříve než předpovídal známý norský server. Není divu, že většina naší skupiny poseděla na terase v Kocourově proslavené parádním výhledem na velkou část středohoří. Pořádajícímu Cyklotouru - Mirkovi Konopáskovi díky za organizaci a všem díky za účast a velkou pohodu! Pro zajímavost: kilometrů najeto různě - min. 58, max. 130! Třeba PP, rovněž vysazený z vlaku v Polepech /a večer do něj tamtéž nasedl, měl 115 km. Až na Mělník dojeli po ose 3 lidi. Výběrová FOTOGALERIE má 35 obrázků.

Tentýž den - 28.3. - promítal Kalimero s úspěchem sestřih z dvou přejezdů Pyrenejí, které se mnou jel od Atlantiku ke Středozemnímu moři. Tato a jiné cestopisné přednášky se konaly na Cyklofestu L+M, jenž byl součástí veletrhu For BIKES v Praze Letňanech. Referovala L.

V sobotu 21.3. jsem konečně zajel na jih Čech, resp. do České Kanady zjistit různé detaily aj. podmínky nutné k májové "zkušební jízdě".

V sobotu 15.3. pěkné posezení k Bernu a jiným radostem s loňskou "aviatickou" partou Pavla N.

V sobotu 7.3. zahájil sezónu Favorit s dalšími brněnskými oddíly a kluby společnou vyjížďkou Za prvním defektem.

1. - 8.3. Běžky Toblach - podobně jako Chamrousse 2013 to nebyla klubová akce, ale pár se nás tady sešlo, díky Libušce Ž. a jejím kontaktům. Běžkování střídavě na dvoutisícové průsmyky, po údolních cyklostezkách a nebo na speciálních (placených) okruzích stálo za to, což doloží fotogalerie. V závěru jsem ve výšce 2040 m potkal sněžná kola!

V únoru:


V sobotu 21.2. hezké běžkování v nekrušných Krušných horách zažila šestičlenná sestava pod vedením ústeckého Miloše. Většina z nich chyběla v Králíkách. Spokojenost s výletem okolím Nového Města mi hlásili Petr s Lucií B. a Karel T.

V úterý 17.2. počítadlo tohoto webu zaznamenalo 70 000. návštěvníka!

12. – 15.2. Běžky Králíky s KČT
Letos jsme všude v širokém okolí Králického Sněžníku našli velmi dobré sněhové podmínky. K tomu se přidalo i pěkné počasí, dobrá organizace mělnickým KČT (denně na výběr několik tras) i výborná spolupráce s řidičem autobusu. O dostatku sněhu svědčí, že jsme poslední den sjeli na běžkách z Červenovodského sedla až do Mladkova 510 m n.m. (vloni ve stejném termínu všichni museli pěšky).
Prohlédněte si FOTOGALERII - výběr z fotek 6 autorů - Karel T., Marek S., Míla H., Petra H., Iva H. a MT.

V pondělí 2.2. schůze KČT, věnovaná především běžkařským Králkům. Referovala Věra H.

V lednu:


V sobotu 24. ledna jsme si prošli několik kokořínských roklí, mnohokrát nahoru a zase dolů, abychom posléze vystoupili na vyhlídkový vrchol Nedvězí. Zima se v noci předtím konečně přihlásila i tady a jehličí na všech větvích a větvičkách doslova pohádkově pocukrovala. Procházka se i díky tomu velmi povedla. Děkujeme KČT za organizaci. My sami pak ještě s vedoucím celé akce Honzou S. poseděli v Olympioniku, kde se později objevili cyklisté z týmu OTTIS vracející se z tréninku.
Výběrová FOTOGALERIE dokazuje výše uvedené lesní radosti :-).

V sobotu 17.1. pořádala kralupská sekce pěší procházku na Radobýl. Na sraz do Litoměřic přijelo 18 lidí, nejvíce (7) z Mělníka. Zahájili jsme v cukrárně :-). Celý den jsme měli štěstí na počasí - mrholení a deště se konaly všude jinde, než kudy vedla trasa na 399 m vysoký kopec. Pouze v jednom úseku dost blátivo, což dalo vzpomenout na Chorušická bahna 2008 (lze dohledat ve fotogaleriích). Na závěr 15 km příjemné a chutné posezení v litoměřické restauraci U draka. Sepsala HarmIva

14.1. se konala Cestovatelská středa v Národním muzeu v Praze s hostem Radkem Jarošem. Podívat se šli a potom poreferovali PP, Marek S., Jarda J.

V úterý 13.1. silně jarní počasí (zřejmě v celých Čechách) - tady na Mělnicku slunečno, 13 stupňů, suchý povrch silnic i cyklostezek – to se nestává často! Využito dokonale - k projížďce na silničce! Kolem Labe i kolem Vltavy, okruh měl 29 km.

V pondělí 12.1. promítala Slávka Chrpová v mělnickém kulturním domě cestopisný pořad S hvězdáři pod polynéskou oblohou o cyklovýpravě s Jiřím Grygarem a jeho Ebicyklem.

Velké promítání v sobotu 10.1.
začalo v mělnickém muzeu krátce po 13. hodině. Na úvod jsme pustili krátké, ale krásné video představující historické centrum Mělníka ze vzduchu. Také jsme probrali mediální informace o Novoročním Řípu, poté stručně minulou sezónu a následně tu budoucí, a to jak místní vyjížďky, tak chystané výlety do ciziny včetně květnové kololodi s CK Geotour. Poté již následoval pestrý fotosestřih všeho možného, nebo spíš toho nejzajímavějšího, co jsme poslední dobou na cestách viděli. Vše se ani nestihlo. Promítání přerušila přestávka, po které se představil host, cestovatel Martin Vítek. Jeho pořad o 78 denním přejezdu Severní Ameriky neměl slabé místo a zaujal každého.
Navečer jsme se přemístili do mělnického autocampu a v tamní veliké restauraci po výborné večeři pokračovali v promítání vybraných obrázků loňské sezóny. Později přispěli svými obrázky i další účastníci. Vydařený maratón jsme končili po 22. hodině. Programu v campu se zúčastnilo 37 osob, předtím v muzeu bylo ještě asi o 15 více. Za spolupráci patří poděkování technikovi Petrovi R. a vlastně i všem, kteří přišli a přijeli /někteří až z Jablonce, Ústí n.L.
Tady je FOTOGALERIE z celého dne.
Michal T.

Novoroční vyjížďka s OTTIS
Za poměrně slušného počasí se celý den teplota pohybovala nad nulou a místy i zasvítilo sluníčko! Takové byly kulisy letošního výjezdu na Říp. Na médii avizovanou námrazu jsme narazili jen na pár místech labské cyklostezky, kterou naše cykloturistické jádro opustilo kousek před Horními Počaply. Tým OTTIS jel po silnici od samého začátku. Tradičně klouzal až závěrečný chodník k rotundě, ale to nemohlo pokazit velkou pohodu z výletu nám ani mnoha pěším turistům. S některými jsme se i vyfotili. Zpáteční cestu jsme zvolili přes Ctiněves (s nečekaně příjemnou zastávkou v Hostinci u Praotce Čecha), Jeviněves, Daminěves a Cítov. Najeto 49 km. Počet účastníků asi ovlivněn předpovědí počasí, jelo jen 13 cyklistů, z toho 2 ženy. Všechny nás na startu zachytil Mělnický deník.
Podívat se můžete také na web pana Nešpora, který letos opět rozdával pocestným radost a památeční sirky s emblémem Řípu.
Klikněte na naši výběrovou FOTOGALERII.