2004

V listopadu a v prosinci :


Na Silvestra 31.12. se mi konečně povedlo dostat se na hory, konkrétně Krušné, a projet se tam na běžkách z Cínovce na Moldavu - tam po saské straně a zpátky po české. Úspěšně zvládla i dcera Radka.


Ve čtvrtek 23.12. a pak také další dny v závěru roku jsme s Paťasem tvoříli a vylaďovali něco, co brzy uvidíte všichni a tak to ještě neprozradíme. Pozn. tato věta byla psána ještě na starém webu.


Na neděli 19.12. pozval Jarda Jelínek (na obr. první zprava) "Noráky" a další cykloturisty na Předvánoční procházku Prahou. Po úvodu v Podskalské celnici na Výtoni jsme prošli po nábřeží až k Štvanici. Járův výklad a znalosti byly dokonalé!



V sobotu 11.12. pořádalo mělnické muzeum předvánoční jarmark, na kterém i letos převažovala kvalitní řemeslná výroba. Několik se nás při té příležitosti sešlo.
Fotky pořídila Míla H.


   

8.12. vyšel v Týdeníku Mělnicka č.50/2004 pod názvem Bývalé hraniční pásmo od Rozvadova po Ostrůvek další díl o našem podzimním putování Českým Lesem. Autor PP dodal i fotku, na které jsou účastníci akce s populárním správcem zámečku v Ostrůvku panem Slivkou těsně před odjezdem na poslední etapu do Chebu.


Michal Slivka a parta z akce Český Les II. - foto M.T.

V pondělí 29.11. křtil svérázným způsobem v pražském KD Ládví hned dvě své knihy cestovatel Martin Mykiska. Obě díla - Pět měsíců v Himálaji aneb Ladak očima české rodiny a Po zamrzlé řece do nitra Himálaje - doslova vykopl do světa! Nezvyklému aktu předcházelo dia + videopromítání. Vše, včetně bot do 100 stupňového mrazu, viděli Zora, Míla a Jarda.

Od pátku 26. do neděle 28.11. proběhl v Palace Cinemas v Praze rozsáhlý festival cestopisných, převážně horolezeckých filmů a přednášek s mezinárodním obsazením. Pořádala CK Alpy a Alpenverein.

23.11. večer měl v Praze další cestopisnou přednášku Martin Mykiska. Jmenovala se stejně jako nedávno odvysílaná reportáž v pořadu Objektiv ČT - Po zamrzlé řece do nitra Himálaje.

23.11. vyšlo v Týdeníku Mělnicka další pokračování podzimního Českého Lesa, tentokrát i s fotografií. Autorem obojího je PP. Fotka ukazuje mizerné počasí a naši dobrou náladu na Čerchově.

22.11. vyšla výborná vševystihující reportáž o našem posezónním srazu v Mělnickém deníku. Redaktor pan Luboš Lidický přidal i povedenou fotografii.

V příjemném prostředí vinného sklepa mělnického muzea se v sobotu 20.11. konal posezónní sraz našeho cykloklubu. V bohatém programu si účastníci, kteří se sjeli z celých Čech, u sklenky výborného vína nejprve vyslechli pár slov o uplynulé sezóně včetně několika zajímavostí z průběhu letošní expedice Indický Himálaj na kole. Dále byli seznámeni s návrhem akcí na příští rok včetně plánu dojezdových etap Lucky a Michala. Od nich byl poté přečten dopis z New Yorku psaný také 20.11. a adresovaný přímo účastníkům tohoto srazu. Naším hostem byl bratr Lucie, pan Miloš Kovařík, který přivezl knížku Pod oblohou Jižního kříže. Kromě množství fotografíí všeho druhu (nejen cyklistických) a všech velikostí se také promítaly videosekvence z jarních vyjížděk a kvalitně zpracovaný expediční film Karpaty 2003.
Poděkování patří ochotným pracovníkům muzea a dále všem, kteří se zasloužili o pestrý a kvalitní program, tedy Radkovi Neškudlovi, Patrikovi Matochovi a Filmovému studiu APA Hustopeče na Bečvou. Pro zajímavost: setkání na závěr 10. klubové sezóny trvalo rovných 10 hodin, neboť většina z 35 účastníků se večer přemístila do Čínské restaurace (k jednomu obřímu stolu). Velmi dobrý dojem z celé akce měl a rád vše zapsal Michal T.

19.11. jsem se v redakci Cykloturistiky dozvěděl některé zajímavosti k nadcházející sezóně a urychleně je zapracoval do návrhu akcí.

18.11. se konala finální porada s PPem nad akcemi v nadcházející sezóně. Mnoho dílčích porad probíhalo také ve dnech a týdnech předešlých. Jednou z nejzajímavějších (a pro nás i nejpracnějších) akcí bude dojezd L+M do Čech na jaře 2005.

12.- 13.11. jsem byl v Brně na veletrhu Sport Life. Hlavní dojem: příjemná setkání s příjemnými lidmi. Děkuji všem, kteří mě navštívili. Samotný veletrh také stál za to - měl výbornou úroveň.

12.11. večer proběhla v Brně porada Mike v úzkém kruhu 4 lidí. Většinu času zabralo prohlížení Martinových 700 (!) fotek z nedávné indické expedice.

V říjnu :


28.10. byla novinářům prezentována trasa příštího ročníku slavné Tour de France.

V neděli 25.10. jsem si nejprve poslechl na Radiožurnálu Českého rozhlasu Michala a Lucku, kteří k nám promluvili z kanadského Toronta. Poté jsem si, po dlouhé době konečně v parádním počasí, vyjel na kole. Sice až po 10. hodině, ale povedlo se dojet z Mělníka na Ještěd a zpátky. Prima výlet, všude nádherné barvy podzimu. Zajímavostí je 1970 (!) nastoupaných metrů. Kilometrů bylo taky dost - 172. Michal T.

V pátek 23.10. vyšel ve středočeské MF Dnes článek Po autogramiádě jeli na hrad, který se vrací k akcím z 16.10.

V úterý 19.10. se k sobotní autogramiádě vrátil Mělnický deník. Téhož dne začal vycházet v Týdeníku Mělnicka PPho seriál o našem nedávném putování Českým Lesem.

V sobotu 16.10. se konaly dvě akce. Nejprve autogramiáda knihy Jak se jezdí do nebe v mělnickém knihkupectví Amos.

Listujeme v knize - foto M. Pithart    Knihkupcová Markéta P. - foto Martin Pithart    Cyklisté v knihkupectví - foto M. Pithart

Než se vyjelo na Housku - foto M. Pithart

Venkovní nepříznivé počasí neodradilo 30 nadšenců, kteří při ranním čekání na několik opozdilců přijíždějících auty vytvořili skvělou atmosféru. Ta vydržela celé sestavě i při následném Loučení se sezónou - tradiční podzimní vyjížďce na kokořínský hrad Houska, zpestřenou o zastávku s výkladem Luboše Hovorky na skalním mlýně Palác v Tuboži. Vzhledem k vlhkému počasí jsme s návratem na Mělník neotáleli a při odpoledně-večerním posezení (prima azyl nám poskytli U Tomáše) se již probíraly možnosti sezóny 2005 včetně detailů jarního návratu Lucky a Michala.

15.10. se expediční tým přímou linkou Dillí - Vídeň v pořádku vrátil do Evropy. Průběh celé téměř šestitýdenní akce najdete na stránce Expedice.


9.10. 2004 kolem poledne tamního (= tibetského) času stanuli na vrcholu zvaném Shisha Pangma 8046 m všichni 4 horolezci z expedice Tibet 2004 - Radek Jaroš, Zdeněk Hrubý, Martin Minařík a Petr Mašek! Více viz datum 16.9.

5.10. Týdeník Mělnicka a 7.10. Mělnický deník avizovaly akci 16.10. v knihkupectví Amos. Deník navíc věnoval celou stránku rozhovoru o našich aktivitách. Dobrou práci odvedl Jaromír Tůma.

6.10. psal z USA po delší době (naposledy 29.7.) Honza Zídek. Nyní putuje po národních parcích západu Spojených států. Poslal pěkné fotky z Yosemit a Údolí smrti.

V září :


24.- 28.9. Bez ohledu na zataženou oblohu a mizernou předpověď se již v pátek 24.9. vydala do Klatov, vesměs po vlastní ose, první část sestavy těšící se na akci Český Les II. - Chodsko. Zmokli jsme, ale až těsně před dojezdem (Pepa U. a já přitom najeli přes 100 km). Než v sobotu 25.9. před polednem přijela druhá polovina osmičlenné výpravy v čele s PPem, stihli jsme navštívit centrum Klatov, barokní lékárnu a Černou věž. Následovalo putování po trase Klatovy - Klenová - Děpoltice (výborná kuchyně u Tremlů) - Furth im Wald - Folmava - Babylon, místy za slunečního svitu! Zato v neděli 26.9. bylo dost nevlídno, hlavně na Čerchovu 1042 m.n.m. Malinko lepší podmínky panovaly další dva dny, kdy jsme se usídlili v Ostrůvku a pohybovali se hlavně v Bavorském Lese. V úterý 28.9. se povedl dojezd do Chebu přes rozhlednu Grenzlandturm a obnovenou českou Loretu u Hroznatova. Nejhezčí počasí nastalo poté - při cestě vlakem domů! Kousek cesty vlakem stihly zpříjemnit bikerky, které přistoupily v Teplicích, a naopak znepříjemnit "lehlá" lokomotiva vlaku z Ústí n.L. Pro úplnost: najeto "v minimální verzi" 285 km (někteří až o 115 km víc). Typicky svérazný popis i s fotkami má na svém webu Kalimero.

Po krásném počasí během vinobraní jsme další dny - 20. až 23.9. trnuli při pohledu z okna. Radikální obrat počasí před akcí Český Les nevěštil nic dobrého.

21.9. ve 13 hodin expediční tým Josefa Honze vyjel na nejvýše položený silniční průsmyk na světě - Khardung la 5602 m n.m.! Více viz datum 4.9.

Trošku kultury: od 17. do 19.9. se na Mělníku konalo tradiční vinobraní. Dle oficiální zprávy navštívilo slavnosti 33 500 platících návštěvníků. Kulturní hodnotu zaručily koncerty, mj. Michala Prokopa, Poutníků, Honzy Vyčítala, M. Rottrové, skupin No Name, The Backwards (Beatles revival), Turbo, Olympic. To mohou dosvědčit i mnozí cyklisté, z nichž se Petr L., Pavel (jediní přijeli na kole), Jirka s Maruškou S., Luboš. U. s Katkou, Emil N., Klára J. a Mirek M. sešli (všichni naráz!) u nás v sobotu 18.9. večer.

Ve čtvrtek 16.9. odletěl do Káthmandú a následně přejel do Tibetu horolezecký minitým Radka Jaroše. O pokusu vystoupit na tibetskou Shisha Pangmu 8046 m alpským stylem čtětě na Radkově webu.


V sobotu 11.9. se v Klatovech jel již pojedenácté Král Šumavy.


Poprvé jsem se zúčastnil a mohl tak okusit příjemnou atmosféru tohoto silničního cyklomaratónu. Za pěkný zážitek (projet si za pár hodin 200 km na Šumavě zážitkem je) děkuji pořadatelům z klatovského Triatlon klubu. Michal T.

V pátek 3.9. jsme vlakmo vyrazili na pěší přechod Nízkých Tater. Ráno 4.9. nás z Liptovského Mikuláše na Čertovicu dovezl bus, dále již muselo všech 13 účastníků po svých. Za nádherného počasí a stejné viditelnosti nám (aspoň chvílemi) nevadily ani těžké batohy. Postupně jsme přešli dvoutisícovky Ďumbier, Chopok, Dereše a mnoho dalších, o něco nižších vrcholů. 4.9 jsme nocovali na Kamenné chatě ve výšce 2000 m, 5.9. pod širákem u ohně na Hiadeľském sedle 1100 m. V pondělí 6.9. jsme si cestou zpět do civilizace prohlédli nešťastné kúpele (už 2 roky nefungují) v Korytnici. Přes Ružomberok a Žilinu vedla cesta (opět vlakem) domů.

Po dlouhých a pečlivých přípravách odletěl v sobotu 4.9. expediční tým pod vedením Josefa Honze do Himálají, pochopitelně i s bicykly. Průběh akce je na stránce Expedice.

V červenci a v srpnu :


V sobotu 21.8. přiletělo několik kolegů z Anglie, aby se 22.8. vydali na cestu z Prahy do Vídně. Zajímavá místa na trase jako Kutná Hora, Telč, Lipnice, Bítov, vinný sklep v Kremsu i samotné město na Dunaji je velmi zaujala. Vyvrcholením programu se stala celodenní projížďka po Vídni v sobotu 28.8. Celkem najeto 300 mil. Výbornou práci odvedl domestik Emil N. a ve Vídni Karel O. Oba zaslouží velikánský dík. Domů jsme se vrátili v neděli 29.8. přes letiště Schwechat.


Alpské průsmyky 11.- 17.8. se staly bezesporu naší nejcyklističtější akcí roku. V oproti původnímu plánu zkrácené verzi jsme v pěti etapách počínaje odpolední "časovkou" na 107 km ve čtvrtek 12.8. najeli 465 km a hlavně nastoupali skoro 11000 m. Tomuto číslu nejvíce pomohla druhá etapa dlouhá 136 km s převýšením přes 3700 m, v italských vedrech opravdová "lahůdka". Ale sedla Croce Domini a Vivione (obě jsou "jen" osmnáctistovky) stála za námahu. Za víkend jsme pak přejeli Gavii 2652 m a Stelvio 2758 m, oba průsmyky od jihu. Nejtěžší však byl poslední den, jediný v Rakousku. Jen silou vůle (těžká byla už úvodní "vyhlídková" zajížďka)jsme vyjeli celý Kaunertal až k horní stanici lanovky do 2750 m.n.m. Pro úplnost: Kalimero s Lubošem U., kteří Kaunertal jeli vloni, si tentokrát dali částečně terénní Fissjoch 2500 m.

V neděli 8.8. se u Luboše U. v Byšicích konala porada nad zkrácenou trasou srpnových alpských průsmyků. Nápad vznikl již dříve, ale až 6.8. dostal zelenou ze všech stran.

V sobotu 7.8. se konala "English" vyjížďka na Kokořínsko. Na úvodní část (mj. Čertovy hlavy) se připojila Klára J. Díky jí a Ruth se (podobně jako včera) mluvilo také francouzsky. Na zpáteční cestě jsme prima poseděli na chalupě Petra a Lucky Berouškových v Janově Vsi.

V pátek 6.8. se sešla desetičlenná kombinovaná česko-anglicko-americká sestava, stmelená níže uvedenými slovenskými zážitky, na zahrádce mělnické restaurace U Císaře. Pro některé již rozlučkový večer se velice vydařil, i když na anglicko-francouzskou konverzaci nejsme až tak zvyklí!

Ve dnech 25. a 27.7. přiletělo do Prahy několik kolegů z Velké Británie a Larry z USA. Společně s nimi a Mílou H. jsme pak od středy 28.7. do čtvrtka 5.8. putovali po slovenských národních parcích. První dny nám trvalý déšť silně zkomplikoval program a mnoha místním občanům dokonce životy! Na středním a východním Slovensku totiž pršelo už několik dní před naším příjezdem. Výsledkem byly rozvodněné řeky, zatopené silnice, pole atd. Národní park Slovenský Ráj raději ve čtvrtek 29.7. uzavřeli. Počasí se zlepšilo až kolem víkendu a tak aspoň druhá polovina akce proběhla "normálně". Nejvíce se povedla závěrečná etapa údolím Čierného Váhu. Celkem najeto 400 km (na kole jen 7 dní z celk. 9).

Dáša Likusová se 24.7. stala amatérskou mistryní ČR v časovce. Mistrovství se konalo v okolí Horní Blatné v Krušných horách.

21.7. poslal Sváťa Jindřich pozdrav z pyrenejského Tourmaletu.

Ve středu 21.7. vyšel v Týdeníku Mělnicko již druhý článek o květnovém Králickém Sněžníku včetně pěkné fotky. Všem zajistil z redakce výtisk na památku autor článku PP.

V úterý 20.7. proběhla s PPem a Lubošem N. porada nad detaily k zářijovým Nízkým Tatrám a Českému Lesu. Všechny podrobnosti jsou nyní již známy, máte se na co těšit! Zúčastnil se a zapsal Michal T., ještě pokašlávající

V sobotu 17.7. se v Brandýse nad Labem konala svatba Jirky a Táni. Mezi hosty této milé události bylo, jak jinak, také dost našich. Míla H.

V úterý 13.7. jsem musel odvolat náš výjezd na Tour de France! Důvody jsou popsány níže, u návratu z Bernskych Alp. Michal T.

V neděli 11.7. se jel druhý (letos i závěrečný) závod Alpského poháru. Jak ho viděla a zajela Dáša Likusová, si přečtěte na jejich stránkách.

V neděli 11.7. jsme se vrátili z Bernských Alp. Počasí proti minulosti nepříjemné, místy až mizerné. I tak najeto 440 km. V závěru, konkrétně poslední den na Grimselpassu, jsem si bohužel "zadělal" na nemoc, která se plně rozvinula v dalších dnech. Michal T.

Tradiční Bernské Alpy od 3. do 10. července očima jedné z účastnic:
Nevím, jestli se dá napsat vše, co jsme zažili a viděli na dovolené ve Švýcarsku, které jsme společně navštívili s Michalem Golou, Evou Svobodovou a mnou (Líbou). Počasí bylo střídavé, přeháňky, slunce, kroupy, ale viditelnost byla kromě jednoho dne skvělá. Možná to zní nadneseně, ale organizace Michala T. a Josefa H. byla skutečně skvěle propracovaná, vybrané trasy s nádhernými výhledy, s přátelským přijetím a pohoštěním starosty obce a bývalých občanů Československa, kteří nám jsou nakloněni a podávají pomocnou ruku, když je třeba (a to bylo!!!), nám zpříjemnili pobyt. Poznali jsme príma lidi, kteří mají taky rádi humor, jsou ochotni něco obětovat, aby viděli to, čím nás příroda obdarovala. Určitě každý, kdo chce si přiblížit náš pobyt, se rád podívá na naše fotky (www.olympus.cz) - napoví vám více než popis tras atd. Jen podotýkám, že příroda nám vrátila naše úsilí vyšplhat na kopečky a vidět tu scenerii hor, ledovců, vodopádů, horských skalniček, drobných zvířátek (svišťů atd.), zasněžených prosluněných luk a zelených pastvin, na kterých se pasou "fialové" Švýcarské krávy.
Možná vám taky napoví něco o našem pobytu naše rozhodnutí, že se tam zase vrátíme.
Libuše Žoudlíková

V pátek 2.7. jsme vyrazili do Švýcarska s nečekanými technickými komplikacemi (výměna busu).

V červnu :


V rámci příprav na červencový výjezd do Švýcar jsme 30.6. ve Slatiňanech vyzkoušeli přívěs na kola. Dík patří všem z firem M+H a Šedivý.

O víkendu 26.- 27.6. podnikl "anglický" tým pracovní cestu po ose Bítov - Gars am Kamp - Krems - Vídeň. Kromě hezkého počasí nás potěšil i objev Papežovy rozhledny u Hornu, skvělého vinaře v Kremsu a ze všeho nejvíc vídeňská cyklistická pohoda. Nedělní podvečerní projížďka byla díky tamním stezkám ještě lepší než nám "Vídeňák" Karel Otoupalík sliboval. Ani nevadilo, že jsme nesledovali fotbal ČR - Dánsko (3:0). Mike a Jirka Blažek

Další dodatečně zařazená vyjížďka se jela v sobotu 26.6. Akci Mělnický hrozen pořádal KČT. Naše skupinka 13 osob vedená PPem přijala v Tuboži pozvání na zajímavou exkurzi do mlýna, poslala do světa pozdrav z rozhledny na Vrátenské Hoře a docela dobře (77 km) se projela Kokořínskem. Lukáš Fidler a Mirek Toman

21. - 23.6. jsme dodělávali texty do zářijové Cykloturistiky. Víc prozradit nelze. Michal T.

V neděli 20.6. se jela první z dodatečně zařazených vyjížďek. Polabskou cyklotrasu z Ústí n.L. na Mělník si projelo (a cestou odskočilo na vrchol Lovoše) 9 lidí. Vláďa Pustina alias PP

18.6. vtrhla na svět velká (52 cm a téměř 4 kg!) Míša Rychtaříková. Gratulujeme oběma rodičům (ti se kdysi seznámili na našich akcích)!

17.6. jsme vyrazili poznávat další cyklostezky na pomezí Německa a Rakouska. To se dařilo dva následující dny (najeto vždy 75 km). Ale už v sobotu 19.6. odpoledne začal déšť, který vydržel i celou neděli 20.6., takže se opakoval program z 13. června. Orlí hnízdo jsme však tentokrát aspoň viděli (jen v sobotu). Jiné sobotní události byly nadplán: příjemná návštěva rodiny Schmuckových v rakouském Weissbachu a večerní sledování televizního fotbalu ČR - Nizozemsko (3:2) v campu u Königsee, společně s německými a hlavně nizozemskými fanoušky!

16.6. proběhla v redakci na Zličíně první významná porada nad možnými variantami jarního návratu L+M do republiky. Ve dnech 21. až 23.6. se s oběma cestovateli, t.č. v San Franciscu, vedla mailová korespondence na stejné téma. Něco víc najdete na stránce Expedice.

V USA je kde kdo: 15.6. se poprvé ozval Milan H. z New Yorku. Honza Z. s Janou jsou stále v Coloradu a v minulém týdnu mi psali L+M z Hollywoodu. V Evropě zůstal a zapsal Michal T.

V neděli 13.6. se posluchačům Radiožurnálu ČRo poprvé z USA ozvali L+M.

Vysokou formu prokázala spolanská sestava na Rakouských cyklostezkách ve dnech 11.- 12.6. V pátek si "na rozjetí" dala 94 km. V sobotu, kdy na trase bylo více kopců včetně pověstného 30% stoupání po uzavřené silnici na Hirschbichl 1183 m, najela 106 km, z toho větší část v dešti. Počasí zlobilo i v neděli 13.6. a tak jsme se před návratem domů jen prošli pěšky kolem Königsee. Michal T.

V neděli 6.6. se v Rakousku konal populární závod Král Glockneru. Dagmar Likusová zajela pěkné 5. místo. Více na jejím webu a na stránce pořadatelů. Sváťa J.

V neděli 6.6. se ve Mšeně, centru Kokořínska, konal 4. ročník příjemného závodu pro všechny příznivce horských kol. Pořádal Petr Škrabal a Vegetbikeclub Mšeno.

V sobotu 5.6. jsme vylepšovali interiér obytné Avie. Drobné úpravy probíhaly i v dalších dnech. Dík patří Kláře, Slávkovi a PPmu. Michal T.

Detaily nejbližších akcí a také hledáním vlakového spojeni pro obě zářijové akce (pěší Nízke Tatry a cykl. Český Les II.) se zabývali Mike, Patris a PP za přítomnosti Radky H. Stalo se 3.6. na zahrádce mělnické restaurace U císaře.

V květnu :



Prodloužený víkend 28.- 30.5. jsme poznávali čarokrásné okolí Králického Sněžníku.

Páteční vyhlídkový okruh byl vylepšen o zajížďku k udržovaném pěchotnímu srubu KS 5, v sobotu se nad plán povedl i výstup (z polské strany, bez kol) na samotný vrchol K. Sněžníku 1423 m a v neděli si mnozí z nás poprvé zkusili, jak dobře se sjíždí (na kole) lyžařská sjezdovka. Celková statistika: pátek 40 km, převýšení 900 m, trochu deště a na závěr i kroupy, nejnižší teplota + 7°C; sobota 85 km, převýšení 1700 m, krásné počasí, ale raubírna (zvlášť pro některé netrénované jedince); neděle 70 km, převýšení 1300 m = oddechový panoramatický výlet ala MIKE, zoncna rumplovala (brněnský hantec, snad rozumíte), nakonec to všichni přežili. Zapsal Luboš V. alias Kroupa, ještě pln zážitků.

28.5. se v Brně opět sešel expediční tým.

Počet přístupů na naše stránky dosáhl 27. května 10 tisíc! Z Colorada gratuloval všem příznivcům Cykloklubu MIKE Honza (do dubna 2004 webmaster).

23.5. zajela Dagmar Likusová Amadé - 1. radmaraton Alpského poháru 2004 - na solidním 5. místě. Muže dokonce český jezdec Jan Slavíček vyhrál! Víc o celé akci zde. Ještě dodávám, že 2. závod letošního Alpen cupu, tzv. Dreiländer Giro 11.7. (trasa vede přes Stelvio 2758 m!), je již "vyprodán" - je naplněn limit 3000 startujících. Michal T.

Od pátku 14. do neděle 23.5. jsme brázdili vody jižního Jadranu s Geotourem. Poznali jsme jachtu Silva, její skvělou posádku, prima průvodce Frantu D., chorvatskou kuchyni, krásné ostrovy i malebné ostrůvky, Dubrovník z nadhledu i z blízka, najeli jsme dost kilometrů a naplavali dost metrů. Poslední den se jela "alpská" etapa na Sv. Jure 1762 m. Tento výjezd a následný sjezd (prodloužený o terénní cestu do Kozice) neměl jedinou chybu, ale parádně se vyvedly i předchozí dny, jak se shodli všichni zúčastnění. Michal T.

13. 5. jsem dolaďoval trasy a ubytování v oblasti Bítova, Slavonic a Telče pro chystanou srpnovou akci. Michal T.

12. 5. se v Brně uskutečnil slavnostní křest knihy Jak se jezdí do nebe. Součástí večera se stala i kombinovaná video-obrazová projekce, připravená Josefem Honzem a Hynkem Vorlem. Pořad před necelými čtyřmi desítkami hostů uváděl Martin Vejmělka. Tentýž den pozdě večer jsme ještě stihli poradu expedičního týmu.

10. 5. v 9:30 hodin tamního (= tibetského) času stanuli na vrcholu CHO OYU 8201 metrů společně Radek Jaroš a Martin Koukal. Jsou to frajeři! Gratulujeme! PS. podrobnosti včetně fotek na Radkově webu..

Celou neděli 9.5. jsem strávil na veletrhu Svět knihy v Praze (a podepsal tam pár dalších knížek). Atmosféra byla podobná té páteční (viz níže).


V sobotu 8.5. jsme naposledy na jaře "organizovaně" vyjeli na Kokořínsko. PP nás provedl novými cyklostezkami na skalní vyhlídky nad Pustým zámkem. Výkladem zpestřil zastávky hlavně L. Hovorka. Hlavním hitem druhé části příjemného (na rozdíl od předpovědi počasí) dne se staly jeskyně Nedamy. Tam někteří navíc vystoupili na ploché vrcholy pískovcových věží a díky tomu uviděli hrad Kokořín z neznámého úhlu. Část z 34 spokojených účastníků završila akci na zahradě mělnické restaurace U císaře. Převážně terénem najeto 61 km. Také projel, zapsal a po cestě defekty opravoval Michal T.

V pátek 7.5. večer nás 6 posedělo U Beníšků a kromě přípravy mapek k sobotní vyjížďce přemítalo i nad tím, Jak se jezdí do nebe.

V pátek 7.5. jsem z prac. důvodů dorazil do Prahy Holešovic na Svět knihy až později odpoledne místo avizované 13. hodiny. Autogramiáda na stánku firmy Cykloknihy byla spíš neformální, stejně jako většina setkání se zajímavými lidmi.

V pondělí 3.5. jsem poprvé uviděl knížku Jak se jezdí do nebe. Vyšla 1. května. Michal Třetina (autor)

První "eurovíkend" 1. a 2. května sestava "aviatiků" poznávala cyklostezky na pomezí Salzburska, Tyrolska a Berchtesgádenska. První den některým evidentně nestačil předem plánovaný program, zahájený návštěvou jeskyně Lamprechtshöhle, a tak si v závěru přidali pár km navíc, co na tom, že převážně po sněhu (!) a tudíž pěšky. Horší byly mraky, které nás druhý den nenechaly nakouknout na Orlí hnízdo, a to ani odspodu od Königsee. 95 + 45 km najel (s tou dobrodružnou skupinou) a zapsal Michal T.

V dubnu :


V pátek 30. dubna, půl hodiny před půlnočním vstupem do EU, jsme na hraničním přechodu Strážný dostali poslední razítka do pasů. Poté nás německý celník lámanou češtinou pěkně přivítal v Evropské unii.

26. dubna přišel první dopis od Honzy Zídka z amerického Colorada. Jemu i Janě se daří dobře.

Víkend 24.- 25.4. jsme s PPem zažili a kupodivu nakonec i přežili nebývalou zimu na polské straně Králického Sněžníku. Původní plán doladit spojovací cyklotrasy na akci 28.- 30.5. jsme nakonec jakž takž splnili, ale v hustém sněžení a teplotě kolem 4 stupňů C žádná legrace. Michal T.

Ve středu 21.4. se v Praze konečně sešel také expediční "B" tým. Všech 8 přítomných (vč. 4 lidí z úspěšného dvojboje Paradiso + Blanc 2003) bylo v kavárně ve Vítkově ul. seznámeno s plánem "áčka", které mělo poradu 9.4. v Brně.

V sobotu 17.4. jsme pořádali poznávací vyjížďku Kokořínsko silnicí a terénem - VIII. ročník. Hlavní atrakce - obrovské a dosud málo známé Vehlovické jeskyně - přilákaly včetně několika necyklistů 70 návštěvníků.



Podzemními prostory nás s přehledem provedl Martin Král z MÚ Mělník. Za hezkého počasí se cykloturisté zastavili také na vyhlídce nad Liběchovem, u Harfenice a Hada, poté projeli Vidimským dolem a lesní silničkou pod Supí horou do Střezivojic. Na zajímavých místech zazněl výklad, nejčastěji z úst Luboše Hovorky. Po občerstvení na Jestřebici jsme sjeli do Kokořínského Dolu, přičemž mnozí opustili značku a tak si závěr výletu "zpestřili" snášením kol mezi skalními bloky (viz názor na Nástěnce). Poslední už opět pohodový úsek 55 km trasy vedl od lhoteckého nádraží po bývalé železniční vlečce ke Střednici. A tak snad jediným opravdovým kazem celého dne byly buď přeplněné nebo dosud neotevřené zahrádky mělnických restaurací. Vyhodnocení akce nakonec proběhlo U císaře.

V časných ranních hodinách 17.4. se narodil Kubík Pořízek. Radostná zpráva přišla v průběhu výše popsané akce, kterou v minulých letech několikrát osobně vedl jeho tatínek, vedoucí Správy CHKO Kokořínsko.

V pátek 16.4. večer proběhlo další předvyjížďkové soustředění s kreslením map U Beníšků. Až druhý den - 17.4. - jsme já a PP zjistili, že pro sjezd z Jestřebice měl každý z nás na mysli jinou cestu! Navíc čelní skupina lehce zakufrovala. Naštěstí se vše vysvětlilo.

Ve čtvrtek 15.4. jsme s webmasterem Honzou Zídkem provedli aktualizaci webu, poslední před jeho cestou na americký kontinent. Honza i s Janou odletěli 16.4. ráno a budeme je postrádat pravděpodobně celou sezónu.

Velikonoční prodloužený víkend 10.- 12.4. využila 9 členná, převážně "kololoďní" sestava, zkušeně vedená Michalem Sob., k cyklocourání po jižních Čechách. Pochvalovala si: Klára J.

V pátek 9.4. došlo k více zajímavým událostem:
1. Naše webové stránky se fyzicky přestěhovaly z Prahy na Mělník, a sice k firmě Fryč a spol. (FSP).
2. Po několika měsících stání bez problémů vyjela ze svého zimoviště naše obytná veteránka. V dalších dnech došlo k předsezónní údržbě.
3. V Brně se konala dlouho odkládaná porada expedičního týmu, kterou vedl Pepa Honz.

V sobotu 3.4. startovala poprvé v dějinách Mike vyjížďka z Ústí nad Labem. Z vlaku na Střekově vystoupilo množství cyklistů. Mirek Hoffman a další místní nás pak bezvadně provedli Českým Středohořím, když vylepšili úvodní kilometry o nečekané kopce a tím i další zajímavé vyhlídky. Ze známých míst pak vedla trasa přes Zubrnici, Úštěk, Hrádek - Helfenburk (s výstupem na věž), dále Husí cestou na Čap a končilo se na Mělníku u nádraží. Pohodovou sestavu 31 lidí za krásného počasí nerozhodilo ani hodně defektů. Rekordní smůlu měl jeden z nově příchozích, když na deseti kilometrech píchl 4krát, z toho 3x zadní kolo! Najeto 85 km. Michal T. + všichni ostatní

V pátek 2.4. jsem se po mnoha měsících (když nepočítám Novoroční Říp) projel na kole. Ale v protivětru žádná velká radost. Večer pak v pěti lidech proběhlo předvyjížďkové "soustředění" (kreslení map apod.) U Beníšků. Michal T.

Ve čtvrtek 1.4. potěšilo setkání s Honzou Polákem, novým šéfredaktorem časopisu Lidé a hory. Michal Třetina.

V březnu :


Dne 30.3. obdrželi cestovatelé Michal a Lucie, t.č. v Buenos Aires (Argentina), vstupní víza do USA. Cesta kolem světa tak bude pokračovat podle plánu. V neděli 4.4. řekli v pořadu Okno do světa na stanici Radiožurnál ČRo, že právě oslavili 40 000 najetých km!

Sraz na Opatově


V sobotu 27.3. se konala naše první jarní vyjížďka - Pražský parkový okruh. Stručné PPho hodnocení: "100 % úspěch , 98 km, 21 lidí, jedno kolo vejpůl". Více napsal vedoucí akce Kalimero na svém webu. Bohužel já i mnozí další jsme z různých důvodů chyběli. Mike

V úterý 16.3. vyšla (s několikadenním předstihem) dubnová Cykloturistika obsahující mj. obrázek knížky Jak se jezdí do nebe s rozhovorem. Tentýž den se rozhodlo, že cyklisté si mohou publikaci pořídit i přímo u mě (autora). Michal Třetina

V sobotu 6.3. jsme se poprvé svezli Drťajzovým velkým novým strojem a to do Rejdic v Jizerských horách. Sice za mrazu, ale na sluníčku se na tamní sjezdovce krásně lyžovalo (může dosvědčit 7 osob) a na hřebenech běžkovalo (2 os). Cestu domů jsme vylepšili o návštěvu Pizzařství v Malé Skále.

V úterý 2.3. proběhla v Praze rychlá porada s Pepou Honzem. Letošní expedice však ještě stále nemá definitivní podobu. Michal Třetina.

V únoru :


25. až 28. února se v Praze Letňanech konal veletrh Sport Prague. Určitě nebyl nezajímavý pokud jde o nabídku zboží, ale mě nejvíc potěšilo několik neplánovaných setkání se "starými mazáky" cestovateli Víťou Dostálem, Jardou Lhotou, Láďou Jiráskem, Radkem Jarošem. V Letňanech jsem byl jen první dva (neveřejné) dny. Michal Třetina

20.- 22. února jsme strávili na běžkách v Českém Lese, a to na obou stranách hranice. Bavorské tratě kolem Silberhütte nás zaskočily svou dokonalostí, na naší straně se žádné překvapení nekonalo (pokud brod považujeme za součást značené turistické cesty!). Výborná sestava zvládla dost přes den (v sobotu 35 a v neděli 20 km), ale ještě více po oba večery. Do zábavy, která svou úrovní překonávala vysoký standard českých ochotnických divadel, se nakonec zapojil i provozovatel střediska v Ostrůvku pan Michal Slivka. Vynikl především humor zkušených Jardy Jel. a Michala Sob. (ten se navíc staral i o hudební vložky). Jménem všech devíti maximálně spokojených účastníků zapsal Michal Třetina.

19. a 20.2. vyšly další články o L+M, tentokrát v MF Dnes a v Zemských novinách. Uvedené deníky převzaly informaci z ČTK.

18.2. na idnes/cestování vyšel také moc krásný článek a foto z Antarktidy. PS: Na serveru idnes najdete i dva články z roku 2002 (vloni nevyšel ani jeden!).

17.2. se v pražském deníku Metro objevil krátký text s titulkem Na kole přes všechny kontinenty a fotka Lucky lezoucí ze stanu.

Mělnický deník jako první zareagoval na níže uvedenou informaci o L+M a hned 13.2. otiskl článek Cyklisté už pokořili Antarktidu i s fotografií. Redaktor, který mě kontaktoval, bude Cestu kolem světa všemi kontinenty sledovat i nadále.

V pondělí 9.2. došel dopis o dobrodružství Lucky a Michala v Antarktidě. Výtah je na stránce Aktuality od 10.2. 2004.

V pátek a v sobotu 6.- 7.2. jsme s PPem autem a hlavně na běžkách projeli část pohoří Králický Sněžník. V neděli 8.2. proběhla u kolegy Petra Ryšavého v "Turecku" (obec Verměřovice, cca 30 km od Sněžníku) závěrečná porada nad bez přehánění parádními trasami pro květnový cyklovíkend. Mike

Trošku neplánovaně jsem celý čtvrtek 5.2. strávil na různých místech v Plzni. Vše, co se dělo, souviselo s chystanou alpskou knížkou a tudíž nelze předem prozrazovat. Mike

V lednu :


V sobotu 31. ledna jsme se prošli Kokořínskem, místy v dost hlubokém sněhu, a pokochali se rozhledem z vrcholu Nedvězí. Základní 12 km trasu pochodu zvládla v pohodě většina účastníků včetně 82 letého Karla Sulka. Sedmičlenné jádro Mike si na přání PPho trasu o 6 km prodloužilo. Po návratu proběhlo v mělnické kavárně City neplánované, ale o to příjemnější posezení, během kterého se mj. již probíraly varianty uvítání Lucky a Michala v příštím roce! Zapsal Mike.

Ve čtvrtek 29. ledna nás na Stavební fakutě ČVUT v Praze seznámil s diáky Jardy Lhoty z průzkumné akce Adventury Na kole přes Karakorám a Hindúkuš jeho kolega Slávek Suldovský. Zdařilé promítání i upřímné odpovědi na zvídavé dotazy budoucích "Pákistánců" ocenili všichni návštěvníci včetně třinácti z našich řad. Mike

V úterý 27. ledna večer se Miloš Kovář, účastník převážně necyklistických akcí (např. Peru + Bolívie, Mt.Blanc) stal tátou dcery Elišky. Jemu i mamce Mirce gratulujeme!

V pondělí 26. ledna jsme putovali Patagonií, ale jen na cestopisné přednášce pana Linharta v mělnickém kulturním domě. Ovšem Lucka s Michalem tam v těchto dnech putují doopravdy, jak potvrdili na svých stránkách 22.1. z nejjižnějšího města Jižní Ameriky.

V neděli 18. ledna jsme si opět krásně zaběžkovali v německém okolí české Moldavy. Po cca 30 km přišla velmi vhod útulná Kohoutí restaurace v Dolní Moldavě.

V pátek 16. ledna jsem odevzdal vydavateli knížky o alpských průsmycích veškerou fotodokumentaci a další přílohy. Které obrázky budou použity v tuto chvíli nevím, ale texty dodané 11.1. budou otištěny všechny a to v původní autorské podobě (tedy bez časopiseckých úprav).

Ve středu 14. ledna jsem s překvapením zjistil, že text článku o Penserjochu (viz odstavec níže) je "nepatrně" zkrácen celkem na osmi místech!!!

V pondělí 12. ledna mi oznámila šéfredaktorka Cykloturistiky Slávka Chrpová mj. jednu dobrou zprávu. Další díl seriálu Jak se jezdí do nebe je zařazen v jen nepatrně zkrácené podobě v únorovém čísle a také v upoutávce na internetu.

V neděli 11. ledna jsem (konečně!) završil práci na hlavních textech připravované publikace o cestách do nebe. Zbývá dost navazující práce. Michal

Na víkend 10. - 11. ledna pozval Pepa Honz do Brna expediční tým i s manželkami. Při příležitosti oslavy jeho kulatých narozenin se premiérově promítal poslední film ze studia APA - Expedice Karpaty 2003. Informace poskytl Pepa a zapsal jediný absentér Michal.

Radostná rodinná událost se stala v sobotu 10. ledna v České Lípě. Jitka Uhlířová se stala maminkou (a Luboš strýčkem) malé Michalky!

Za zimními radovánkami do Krušných hor nás v sobotu 3.1. odjelo šťastných 13 (včetně Míry Šťastného). Sjezdaři zůstali na Bouřňáku, 9 běžkařů (z toho 2 ženy) vyrazilo z Moldavy nejprve na bezvadně upravené tratě na německé straně. Po poledním občerstvení na nám dobře známé chatě Barbora v Horní Vsi (místě noclehu při jedné z cykloakcí) jsme se po české straně za větru a stálého sněžení probojovali zpět do Moldavy. Dle PPho "naběžkováno" asi 27 km.

Totálně suché silnice čekaly na účastníky tradiční Novoroční vyjížďky na Říp. Také teplota -1 °C byla vzhledem k datu příjemná. Na akci se sešlo 34 cyklistů a jedna statečná žena. Všem jsem předal kalendářík 2004 od cestovatelů Lucky a Michala. Po přípitku před prodejnou v Mělníku Pšovce se držel celý peloton nevídaně vzorně spolu 12 km do Horních Počápel, kde zatočil už přímo k Řípu. V následujících dvou stoupáních odjelo 11 silničářů převážně z družstva OTTIS. Až v závěrečné části - aleji k parkovišti - se jelo špatně. Všude hodně lidí a hlavně to dost klouzalo. Ještě horší pak byla namrzlá a zasněžená cesta na samotný Říp. Davy návštěvníků se snažily vyškrábat nahoru a další sejít dolů, hodně lidí však upadlo. Mnozí i víckrát. Aspoň nejprudší úsek měl být posypán! Padli i ti, co se pokoušeli kus sjet na kole. Naštěstí k žádným úrazům (aspoň u našich cyklistů) nedošlo. Po společném focení u rotundy a obdržení dárečků od pana Nešpora, správce www stránek hory Říp se kombinovaná mělnicko-kladensko-bělská sestava jela občerstvit do Vražkova. Za hezkého počasí jsme poté přes H.Beřkovice, Lužec, Vrbno a hořínská zdymadla dojeli zpět na Mělník. Příjemných 50 km projel a zapsal Michal Třetina.